Vizită regală la Mânăstirea Plumbuita

Altețele Lor Regale Principesa Moștenitoare Margareta și Principele Radu au petrecut ziua de joi, 16 martie 2017, la Mânăstirea Plumbuita, oaspeți ai starețului așezământului, părintele protosinghel Iustin Bulimar. A fost prezent, din partea Patriarhiei Bisericii Ortodoxe Române, arhimandritul Nectarie Șofelea.

Principesa Moștenitoare și Principele au vizitat biserica voievodală, chiliile, Palatul Domnesc, grădina și altarul de vară. De asemenea, Altețele Lor Regale au luat prânzul în compania reprezentanților Patriarhiei și mânăstirii.

Cu această ocazie, o echipă a Televiziunii naționale, condusă de realizatoarea Dana Deac, a filmat ediția emisiunii “Ora Regelui” din ziua de sâmbătă, 8 aprilie 2017.

Sursa articol.

One thought on “Vizită regală la Mânăstirea Plumbuita

1. Am participat la un eveniment la Manastirea Ghighiu fiind prezent si parintele staret de la Plumbuita. Nu-l cunosteam dar am ramas impresionat de multimea prezenta care-l aborda spre ,,BINECUVANTARE ”
    Sper sa-l revad in pelerinajele organizate cu elevii scolii stabilind in traseu si aceasta manastire.
    Doamne-ajuta