Sfințirea Altarului de vară al Mănăstirii Plumbuita (Program)

În data de 09 octombrie 2016 Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române va oficia slujba de târnosire a Altarului de vară al Mănăstirii Plumbuita.

Cu această ocazie Icoana Maicii Domnului făcătoare de minuni de la Mănăstirea Ghighiu va fi adusă în pelerinaj, vineri 07 octombrie la ora 15:00, și pusă spre închinare credincioșilor prezenți la sărbătoarea Mănăstirii Plumbuita, într-un baldachin special amenajat.

Cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române la Mănăstirea Plumbuita au avut loc în ultimul an și jumătate ample lucrări de restaurare și reamenajere. S-a procedat la reamenajarea curții, turnarea de alei și trotuare, schimbarea rețelelor de incintă precum și exterioare curții, construirea unui Altar de vară și lumânărar.  S-a restaurat un corp de chilii și trapeza mănăstirii.

Adresăm tuturor credincioșilor invitația de a fi alături de noi la acest moment deosebit de important din istoria Mănăstirii Plumbuita.

Programul evenimentelor cu ocazia sfințirii  Altarului de vară

Mănăstirea Plumbuita 07 – 09 octombrie 2016

Vineri 07 octombrie 2016

Ora 15:00 Sosirea Icoanei Maicii Domnului făcătoare de minuni, de la Mănăstirea Ghighiu și așezarea ei spre închinare în baldachinul special amenajat în curtea Mănăstirii Plumbuita;

Ora 16:30 Slujba Privegherii  și  Taina Sfântului Maslu;

Sâmbătă 08 octombrie 2016

Ora 08:00 Acatistul Maicii Domnului, Ceasurile 1, 3 și 6 și Sfânta Liturghie;

Ora 17:00 Slujba Privegherii;

Duminică 09 octombrie 2016

Ora 08:00 Slujba de sfințire a apei, Acatistul Maicii Domnului, Ceasurile 1, 3 și 6;

Ora 09:00 Întâmpinarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel;

Ora 09:30 Slujba de târnosire a Altarului de vară urmată de Sfânta Liturghie arhierească;

Ora 12:30 Slujba de binecuvântare a spațiilor unde s-au finalizat lucrările

Ora 19:00 Plecarea Icoanei Maicii Domnului făcătoare de minuni spre Mănăstirea Ghighiu.