Sfinte moaște

Mănăstirea Plumbuita găzduiește cu bucurie fragmente din moaște ale unor sfinți mult cinstiti de români: Sfântul Ierarh NicolaeSfântul Mare Mucenic Gheorghe, Sfântul Mare Mucenic Pantelimon și Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava.

manastirea-plumbuita-6

Întrucât aceste odoare sunt păstrate într-o raclă de mici dimensiuni, prin bunăvoința credincioșilor, se dorește confecționarea unei racle din argint spre slava acestor mari sfinți. Cei care vor să ajute pot pune darul lor în contul mănăstirii: RO87RNCB0069007655100001 în RON deschis la BCR sucursala Libertății, pot trimite prin mandat poștal pe adresa Mănăstirea Plumbuita, Str. Plumbuita, Nr. 58, Sector 2, București sau la biserica mănăstirii. Numele celor care vor ajuta vor fi pomenite la slujbele săvârșite în mănăstire.

De asemenea, biserica mănăstirii adăpostește o icoană a Sfântului Nicolae de secol XVIII.

manastirea-plumbuita-15