Sfântul Nicolae cinstit pentru prima dată ca ocrotitor al Mănăstirii Plumbuita

Obştea Mănăstirii Plumbuita l-a serbat pe 6 decembrie 2016, pe Sfântul Ierarh Nicolae pentru prima dată în calitate de ocrotitor al aşezământului monahal. Sfânta Liturghie a fost oficiată de arhim. Policarp Chiţulescu, Consilier Patriarhal şi Directorul Bibliotecii Sfântului Sinod.

20161206_101343-1

Cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, aşezământul monahal a primit al doilea ocrotitor pe ,,Sfântul Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei”. Întrucât Sfântul Nicolae se bucură de o cinstire deosebită la Mănăstirea Plumbuita și un fragment din sfintele sale moaște se păstrează în biserica mănăstirii s-a hotărât să fie cel de-al doilea ocrotitor al bisericii, după hramul istoric ,,Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul”.

20161206_175830Slujbele în cinstea Sfântului Ierarh Nicolae au debutat luni, 05 decembrie 2016, la ora 18:00, cu Slujba Privegherii, și au continuat marți, 06 decembrie 2016, de la 08:30 cu Acatistul Sfântului Ierarh Nicolae, Ceasurile și Sfânta Liturghie. Delegatul Patriarhului României la eveniment a fost arhim. Policarp Chiţulescu, Consilier Patriarhal şi Directorul Bibliotecii Sfântului Sinod.

După Sfânta Liturghie a fost oficiată o slujbă de pomenire pentru ctitorii lăcaşului de cult.

Mănăstirea Plumbuita găzduiește fragmente din moaștele unor sfinți mult cinstiţi de români: Sfântul Ierarh Nicolae, Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Sfântul Mare Mucenic Pantelimon și Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava.

 

Sursa

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *