Pomenirea morților la Mănăstirea Plumbuita

Sfinţii Părinţi au rânduit ca sâmbăta să se facă pomenirea celor adormiţi, pentru că este ziua în care Hristos a stat cu trupul în mormânt şi cu sufletul în iad, ca să-i elibereze pe drepţii adormiţi. Pe de altă parte, sâmbăta e deschisă spre duminică, ziua Învierii Mântuitorului Hristos. Moşii de iarnă marchează începutul sâmbetelor morţilor, în număr de şapte, care se vor încheia sugestiv cu Sâmbăta lui Lazăr, înainte de Săptămâna Mare sau Săptămâna Patimilor.

La Mănăstirea Plumbuita slujba a fost săvârșită de Protos. Justin, Starețul Mănăstirii împreună cu părinții slujitori din obște. La final Părintele Stareț a explicat însemnătatea slujbelor pentru cei adormiți și cum pot fi ajutați ei de rugaciunile celor rămași în viată.