Mănăstirea Plumbuita are un nou stareț

Părintele protosinghel Iustin Bulimar este noul stareţ al Mănăstirii Plumbuita din Bucureşti. El va continua lucrarea duhovnicească şi administrativă a fostului stareţ, părintele Arhim. Visarion Marinescu. Numirea în noua funcţie a fost făcută în şedinţa Permanenţei Consiliului eparhial al Arhiepiscopiei Bucureştilor din data de 1 octombrie, prezidată de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, iar slujba de instalare a fost oficiată la 4 octombrie, de sărbătoarea Sfintei Mucenițe Haritina.

staretul-iustin-29-of-52-large

La sfârşitul vecerniei săvârşite în biserica mănăstirii de părintele arhimandrit Teofil Anăstăsoaie, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, părintele Iustin Bulimar a primit hirotesia întru stareţ, a fost instalat în scaunul stăreţesc şi i-a fost înmânat toiagul, ca însemn al noii ascultări pe care a primit-o. Cu acest prilej, exarhul administrativ al mănăstirilor din Arhiepiscopia Bucureştilor l-a prezentat obştii şi credincioşilor pe noul stareţ, îndemnându-l să acorde o grijă deosebită misiunii speciale pe care o au mănăstirile din mijlocul oraşelor de a fi „oaze de linişte şi rugăciune“ pentru mulţimea pelerinilor care zilnic le trec pragul.

Previous Image
Next Image

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *