Mănăstirea Plumbuita are un nou stareț

Părintele protosinghel Iustin Bulimar este noul stareţ al Mănăstirii Plumbuita din Bucureşti. El va continua lucrarea duhovnicească şi administrativă a fostului stareţ, părintele Arhim. Visarion Marinescu. Numirea în noua funcţie a fost făcută în şedinţa Permanenţei Consiliului eparhial al Arhiepiscopiei Bucureştilor din data de 1 octombrie, prezidată de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, iar slujba de instalare a fost oficiată la 4 octombrie, de sărbătoarea Sfintei Mucenițe Haritina.

staretul-iustin-29-of-52-large

La sfârşitul vecerniei săvârşite în biserica mănăstirii de părintele arhimandrit Teofil Anăstăsoaie, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, părintele Iustin Bulimar a primit hirotesia întru stareţ, a fost instalat în scaunul stăreţesc şi i-a fost înmânat toiagul, ca însemn al noii ascultări pe care a primit-o. Cu acest prilej, exarhul administrativ al mănăstirilor din Arhiepiscopia Bucureştilor l-a prezentat obştii şi credincioşilor pe noul stareţ, îndemnându-l să acorde o grijă deosebită misiunii speciale pe care o au mănăstirile din mijlocul oraşelor de a fi „oaze de linişte şi rugăciune“ pentru mulţimea pelerinilor care zilnic le trec pragul.

Previous Image
Next Image

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *