Hramul Mănăstirii Plumbuita

SF._Pr._IOAN_BOTEZATORUL

Mănăstirea Plumbuita  şi-a sărbătorit miercuri, 24 iunie 2015, hramul, „Naşterea Sfântului Proroc Ioan Botezătorul“.

Evenimentele dedicate hramului mănăstirii au debutat în seara zilei de  23 iunie, cu slujba Privegherii. A doua zi de la ora 08:00 s-au oficiat slujba Aghesmei Mici, slujba Acatistului Sfântului Ioan Botezătorul, iar de la ora 9:30 s-a oficiat Sfânta Liturghie de către Preasfințitul Timotei Prahoveanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor delegat al Preafericitul Părinte Patriarh Daniel.

Cu această ocazie, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a acordat Înalta Binecuvântare pentru ca racla cu moaștele Sfântului Efrem ce Nou din Paraclisul istoric ,,Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” al Reședinței Patriarhale să fie aduse spre închinare pentru credincioșii prezenți la hram. 

Totodată au fost scoase spre închinare și moaștele sfinților Nicolae, Gheorghe, Pantelimon și Ioan cel Nou de la Suceava din biserica mănăstirii. În ziua de 24 iunie Biserica Ortodoxă Română sărbătorește și Aducerea moaștelor Sfântului Ioan cel Nou de la Suceava.

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *